Nazwa usługi: Zwrot lub zaliczenie nadpłaty
   
Miejsce załatwienia sprawy:

Urząd Gminy Jabłonna
Wydział Budżetu, Finansów i Podatków
ulica Modlińska 152
05-110 Jabłonna
tel. 227677338, 227677337, 227677305


- w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Gminy Jabłonna, wejście A od parkingu, - pocztą na adres: Urzędu Gminy Jabłonna, ul. Modlińska 152, 05-110 Jabłonna, - wrzutnia korespondencyjna przy wejściu do Urzędu Gminy Jabłonna od strony ul. Modlińskiej (wejście C), - za pomocą platformy Cyfrowy Urząd https://cu.jablonna.pl/ - za pomocą skrzynki ePUAP: /i54qay16jn/SkrytkaESP

   
Wymagane dokumenty:
  • Wniosek o zwrot nadpłaty
  • Wniosek o zaliczenie nadpłaty.
   
Sposób załatwienia sprawy: Usługa umożliwia złożenie do wybranej Instytucji wniosku w sprawie zwrotu nadpłaty podatku od nieruchomości (dotyczy osób fizycznych i osób prawnych), rolnego, leśnego, opłaty skarbowej, targowej (dot. osób fizycznych), od środków transportowych (dotyczy osób fizycznych i prawnych)
   
Kogo dotyczy: Płatnik podatków lub opłat lokalnych
   
Opłaty:

Brak

   
Czas załatwienia sprawy: do 30 dni
   
Tryb odwoławczy: W przypadku wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę lub jej brak podatnikowi przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, za pośrednictwem Wójta Gminy Jabłonna, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. W przypadku wydania postanowienia w sprawie zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych lub bieżących zaległości podatkowych podatnikowi przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, za pośrednictwem Wójta Gminy Jabłonna, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
   
Podstawa prawna: Ustawa
z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325)
   
Formularz elektroniczny:

   
Uwagi: 1. Za nadpłatę uważa się nadpłaconą lub nienależnie zapłacony podatek leśny, rolny, od nieruchomości. 2. Wnioskodawca w podaniu musi wskazać jakiej nieruchomości dot. nadpłata, w jakiej jest wysokości i na jakie konto powinna zostać zwrócona lub na jaki adres należy dokonać przekazu pocztowego. 3. Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu. 4. Złożony wniosek jest sprawdzany pod względem formalnym, rachunkowym i merytorycznym. W przypadku posiadania zaległości podatkowych nadpłata jest zaliczana z urzędu na poczet: - zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę lub na poczet bieżących zobowiązań podatkowych, - zaliczenie nadpłaty podatku w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań, - zaliczenie z urzędu nadpłaty podatku niższej od wysokości kosztów upomnienia na poczet zaległości podatkowych (wraz z odsetkami za zwłokę) oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie braku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych chyba, że Podatnik wystąpi z pisemnym wnioskiem o jej zwrot. 5. Zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych następuje zawsze w formie postanowienia. 6. Zwrot nadpłaty podatku następuje: - przelewem na wskazany rachunek bankowy podatnika, - gotówką, za pośrednictwem poczty, - czekiem realizowanym w Banku Spółdzielczym.